TIPY NA VÝLETY

 

MENU

Úvodní stránka

Něco o mně

Ruční práce

Nedoklubko

Prodej výrobků

Návody na ruční práce

Tipy na výlety

  Oblíbené odkazy

 

 

Kniha návštěv

Kontakt

 

Kalich u Třebušína

     

Historie

Starší hrad neznámých majitelů dobyl r. 1421 Jan Žižka z Trocnova. Na místě původní tvrze si nechal postavit hrad, který pojmenoval Kalich a podle kterého si také dal další přízvisko.

Husitská posádka hrad ovládala ještě mnoho let po Žižkově smrti r. 1424.

Koncem 15. století se na hradě vystřídalo několik majitelů. Zprávy o hradu zmizely v 16. století v souvislosti se ztrátou významu jeho další existence.

Na jaře 1868 měl být z Kalichu odvezen základní kámen pro Národní divadlo v Praze, ale litoměřický hejtman to zakázal. Připravený kámen byl později odvezen iniciátorem této akce, známým podřipským pokrokovým českým rolníkem a politikem Václavem Kratochvílem na jeho statek do Lounek. Po jeho smrti byl kámen z Kalichu postaven r. 1893 na jeho krabčickém hrobě jako symbol vzdoru, síly a jednoty české země.

Na začátku 80. let 19. století byla v severovýchodní části vrcholku postavena výletní restaurace a na jihovýchodní straně, odkud je nejlepší rozhled do kraje, vyhlídkový skleněný pavilón pro návštěvníky. Staré hradní sklepy byly použity pro uskladnění nápojů. Protože však počet návštěvníků byl stále velmi nízký, byla restaurace již v r. 1886 opuštěna, poměrně brzy propadla zkáze a zmizela beze stop.

 

 

Poklad pod Čertovým kamenem

Na temeni Kalicha spočívá veliký znělcový balvan, o němž lid bájí, že jej tam přinesl čert. Pod balvanem je prý skrýše, v níž je uložen veliký poklad. Čas od času přiletí sem čert, odvalí balvan, vyjme ze skrýše pokladnici a usednuv na balvan počne si peníze počítati.

Komu by se podařilo v tuto chvíli čerta překvapiti, zmocnil by se lehce jeho pokladu. Čert však prchne jen před tím člověkem, který vyběhne od paty hory vzhůru k balvanu jediným dechem.

Balvanem pohnouti možno je toliko jednou v roce - na Květnou neděli, když čte kněz pašije v třebušínském kostele u oltáře. Musí to býti člověk bez hříchů, neboť jenom nevinnému se balvan nadlehčí a pohne se s místa.

Poněvadž se dosud nenašel nikdo, kdo by neměl hříchů, a nikdo jedním dechem vzhůru nevyběhl, odpočívá poklad stále ještě pod Čertovým kamenem a čert se oň nijak nestrachuje.

mapa

 

Kam dál?

 Poblíž Kalicha se nachází Víťova vyhlídka u Náčkovic nebo televizní vysílač Buková hora.