TIPY NA VÝLETY

 

MENU

Úvodní stránka

Něco o mně

Ruční práce

Nedoklubko

Prodej výrobků

Návody na ruční práce

Tipy na výlety

  Oblíbené odkazy

 

 

Kniha návštěv

Kontakt

 

Novoroční výstup na Chmelník

Chmelník

KČT pořádá každoročně 1. ledna novoroční výstup na Chmelník. Sraz účastníků je na vrcholu kopce mezi 11.00 a 13.00. Trasu si (dle svých fyzických možností) volí každý sám.

  

Historie i současnost

Typický představitel Českého středohoří a jedna z posledních stráží tohoto pohoří na levé straně Labe.  Je to vrch vulkanického původu, nadmořská výška vyhaslé sopky není nijak závratná, Chmelník dosahuje asi 508 metrů nad mořem, ale vzhledem k tomu, že se tyčí nad Děčínskou kotlinou, vyhlíží majestátně. Chmelník, nebo také Chmelák (jak se mu běžně říká) vypadá velkolepě rovněž ve srovnání s dalšími třemi kopci v okolí Krásného Studence: Lotharovým vrchem, Kloboukem a Popovickým vrchem. 

 Kdysi stávaly na Chmeláku dva výletní hostince. Jeden se jmenoval „Wartburg“ a kousek výše byl položený druhý hostinec „Immenheim“. Pod Chmelákem se nacházela malá zoologická a botanická zahrada a včelín.

 

 

Popis výstupu

Na Chmelník můžeme vyrazit různými cestami. Ta nejkratší je z městské části Děčína, z Chrochvic, po žluté turistické značce. Chvíli stoupáme po silnici, brzy nás ale cesta zavede do lesa. Na úpatí kopce se před námi objeví krásná hájovna. Je to taková samota uprostřed lesa. Na pozemcích kolem vily je zřízena miniaturní obora, kde můžeme spatřit např. jeleny nebo divočáky. 

 

 

  

Hájovna pod Chmelníkem

Od hájovny vede lesní cesta kolem hrobky. Částečně se dochovaly malby na stěnách a na stropě a dále dvě mramorové náhrobní desky s nápisy.  V podlaze se nachází odkrytý otvor na spouštění rakví. Do prostoru, kde byly uloženy ostatky, vede  krátké schodiště. Hrobka je samozřejmě prázdná. Po 2. světové válce byla pravděpodobně znesvěcena a ostatky jejích obyvatel rozházeny po okolí.

 

Hrobka Thunů na úpatí kopce

Dále pokračujeme lesní cestou až k turistickému rozcestníku a žluté značce. Ta Vás dovede až na vrchol. Stoupáme po klikaté cestě, dostat se nahoru, zvláště v zimě, je docela nadlidský výkon.

Na vrcholu kopce je krásný pohled na Labské údolí směrem k Ústí nad Labem a také výhled na Děčín. S vyhlídkou na Krásný Studenec je to slabší, protože jí brání vzrostlé stromy. 

 

  

 

 

Na vrcholku už nás čeká hlídka, zápis do knihy a diplom za statečnost a ještě malé překvapení...

      ...opékání buřtíků :-) 

   

     

 

 

mapa

 

Kam dál?

 Z Chmelníku můžeme pokračovat dále po žluté značce přes Javorský vrch až na hrad Blansko.