NÁVODY NA RUČNÍ PRÁCE

 

MENU

Úvodní stránka

Něco o mně

Ruční práce

Nedoklubko

Prodej výrobků

Návody na ruční práce

Tipy na výlety

  Oblíbené odkazy

   

Kniha návštěv

Kontakt

 

Papírové pletení - kroucené pletení - věnec

 

co je třeba:

papírové ruličky, lepidlo, pevná nit či provázek, forma na oplétání válcového tvaru o libovolné tloušťce (nemusí být ani příliš vysoká, stačí pár centimetrů, protože si ji během pletení budeme postupně posouvat, já jsem např. použila prázdnou nádobku od voňavky)

 

Pro názornost popíšu na začátku techniku krouceného pletení na barevných ruličkách. Poté už budu pokračovat na obyčejných novinových ruličkách.

1. Začneme tak, že si přes sebe překřížíme 3 ruličky (růžovou, žlutou a modrou).

2. Rovnoběžně s jednou ruličkou (v tomto případě žlutou) si položíme čtvrtou ruličku (zelenou). Doprostřed (na místo, kde se stýká růžová, žlutá a modrá rulička) si postavíme válcovou formu na oplétání, je dobré, když Vám ji zkraje někdo podrží. Já zde však pro lepší viditelnost tuto formu zatím dávat nebudu, znázorněna je až na obrázku č. 8.

3. Nyní přehneme růžovou ruličku z pravého dolního rohu přes 2 vedlejší ruličky (zelenou a žlutou) nahoru, rovnoběžně s modrou ruličkou.

            1.                         2.                           3. 

         

4. Žlutou ruličku z pravého horního rohu přehneme přes 2 vedlejší ruličky (růžovou a modrou) doleva nahoru, rovnoběžně s růžovou ruličkou.

5. Modrou ruličku shora přehneme přes 2 vedlejší ruličky (žlutou a růžovou) doleva dolů, rovnoběžně se žlutou ruličkou.

6. Růžovou ruličku z levého horního rohu přehneme přes 2 vedlejší ruličky (modrou a žlutou) dolů, rovnoběžně s modrou ruličkou. Obě přehnutí růžové ruličky tak vytvoří písmeno "z".

            4.                         5.                           6. 

         

7. Žlutou ruličku z levého dolního rohu přehneme přes 2 vedlejší ruličky (růžovou a modrou) doprava dolů tak, že obě přehnutí žluté ruličky vytvoří písmeno "z".

8. Modrou ruličku zdola přehneme přes 2 vedlejší ruličky (žlutou a zelenou) doprava nahoru tak, že obě přehnutí modré ruličky vytvoří opět písmeno "z". Nyní nám všechna přehnutí ruliček vytvořila šestiúhelník. Krátký konec zelené ruličky zůstane vespodu věnce, dále s ním nepleteme. Pokud dosud nepleteme podle formy, nyní je dobré si ji již doprostřed šestiúhelníku umístit, nyní už tam totiž bude alespoň částečně držet. Až upleteme ještě jednu řadu dokola, bude už držet bez problémů.

9. Poté pokračujeme stále stejně, vždy jednu ruličku přehneme přes druhou a třetí, pak vezmeme tu třetí a přehneme ji opět přes dvě další, .... Máme-li konce krátké, nastavíme je dalšími ruličkami (zasunutím užších konců do širších a přilepením) a pleteme dále stejným způsobem.

            7.                         8.                           9. 

         

 

Detail kousku upleteného věnce

    

 

Vždy po upletení kousku věnce kolem dokola, si posuneme formu, podle které oplétáme trochu nahoru.

 

Věnec pleteme stále rovně, máme-li jej dlouhý podle našich představ, konce ohneme k sobě, zbylé trčící ruličky zastřihneme, ohneme dovnitř a konce k sobě sešijeme pevnou nití. V místě sešití věnec ozdobíme, aby spoj nebyl vidět.