NÁVODY NA RUČNÍ PRÁCE

 

MENU

Úvodní stránka

Něco o mně

Ruční práce

Nedoklubko

Prodej výrobků

Návody na ruční práce

Tipy na výlety

  Oblíbené odkazy

   

Kniha návštěv

Kontakt

 

Žlutá kulatá dečka

                     

          

   co je třeba:

     žlutá perlovka, pět krátkých pletacích jehlic, kruhová jehlice, slabší háček, jehla, škrob, polystyrenová deska a dřevěná párátka na naškrobení a vypnutí dečky

postup:

Dečku pleteme ve dvou dílech. Střed uháčkujeme z 8 řetízkových ok, rozdělíme je na 4 jehlice a pleteme podle popisu č. 1. Všechny nezaznamenané sudé kruhové řady pleteme vždy hladce.

Po skončení práce podle popisu č. 1 nabereme na háček vždy tolik ok, kolik je ohraničeno jedním obloučkem a společně je protáhneme a spleteme. Devíti řetízkovými oky přejdeme vždy k následujícímu místu společného protažení ok. Kruhovou řadu zakončíme pevným okem do prvního místa společného protažení.

Poté ještě jednu kruhovou řadu háčkujeme následujícím způsobem. Uháčkujeme vždy střídavě 19 řetízkových ok a 1 kr. sl. do přespříštího kr. sl.

Dále pokračujeme podle popisu č. 2, přičemž zakreslený vzor vypracováváme do jednoho obloučku a tímto způsobem pokračujeme přes celou kruhovou řadu.

Ze sedmi vedle sebe ležících nahození v 15. kruhové řadě vypleteme v 16. kruhové řadě 17 ok a to střídavě 1 oko hl. a 1 oko obr. Proto vypleteme nyní z jednoho nahození 2-3 oka a pak nahození spustíme z jehlice.

Ze dvou vedle sebe ležících nahození upleteme v tomto případě nejprve 1 oko obr., 1 oko hl., podruhé 1 oko hl., 1 oko obr.

Po 28. kruhové řadě nabereme na háček vždy tolik ok, kolik je ohraničeno jedním obloučkem a společně je protáhneme a spleteme. Jedenácti řetízkovými oky přejdeme vždy k následujícímu místu společného protažení ok. Kruhovou řadu zakončíme pevným okem do prvního místa společného protažení.

Hotová dečka se naškrobí a vypne pomocí polystyrenové desky a dřevěných párátek.